CO TO JEST WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU?
Wczesne wspomaganie rozwoju to stymulowanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności do momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Podstawą do objęcia dziecka taką pomocą jest opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju wydana przez Zespół Orzekający. W naszej Poradni realizowana jest przez Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju, w którego skład wchodzą: pedagog specjalny, surdopedagog, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, neurologopeda i rehabilitant.
Zadania Zespołu to między innymi:
– opracowanie indywidualnego programu terapeutycznego na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i aktualnej diagnozy funkcjonalnej dziecka;
– prowadzenie różnych form terapii i modyfikowanie ich wraz z aktualnymi potrzebami dziecka;
– objęcie opieką terapeutyczno-edukacyjno-profilaktyczną całej rodziny dziecka;
– udzielanie rodzicom wskazówek odnośnie metod i technik usprawniania rozwoju dziecka w warunkach domowych.
Praca z dzieckiem i rodziną odbywa się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu. W ramach tych działań mogą być organizowane indywidualne zajęcia dla dziecka i jego rodziny, a po ukończeniu przez dziecko 3 lat również w grupach od 2 do 3 dzieci.
JAK UZYSKAĆ OPINIĘ O POTRZEBIE WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU?
- Warunkiem uzyskania opinii jest złożenie wniosku do Przewodniczącego Zespołu Orzekającego, w którym należy podać powód wystąpienia o opinię wraz z uzasadnieniem (formularz wniosku znajduje się w sekretariacie poradni i na stronie internetowej do samodzielnego wydruku).
- Do wniosku należy dołączyć:
– zaświadczenie lekarskie o stwierdzonej niepełnosprawności,
– inną dokumentację medyczną (o ile rodzice ją posiadają). - Na podstawie analizy dostarczonych dokumentów Zespół Orzekający wyznacza terminy niezbędnych badań u specjalistów poradni.
- Po skompletowaniu wyników badań zostaje zwołane posiedzenie Zespołu Orzekającego, o którego terminie będziecie Państwo powiadomieni i w którego obradach możecie brać udział. Obecność rodziców nie jest jednak obowiązkowa i nie ma wpływu na wydanie i treść opinii.
- Najpóźniej w ciągu tygodnia od posiedzenia Zespołu opinia zostanie przygotowana do odbioru. Odbierzecie ją Państwo osobiście.
- Jeżeli Zespół nie stwierdzi zasadności wydania dokumentu otrzymacie Państwo opinię o braku potrzeby wczesnego wspomagania rozwoju, od której przysługuje odwołanie do Kuratora Oświaty za pośrednictwem Zespołu Orzekającego w ciągu 14 dni od daty otrzymania opinii.
- W ciągu 7 dni od posiedzenia Zespołu dokument będzie gotowy do odbioru, o czym zostaniecie Państwo powiadomieni telefonicznie przez sekretariat poradni.
- Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydawane są dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do chwili rozpoczęcia nauki w szkole. Zalecenia zawarte w opinii powinny być realizowane niezależnie od zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, o ile dziecko posiada taki dokument.